SELYEMBŐL KÉSZÜLT TERMÉKEK
.
.
A selyem előállításához selyemhernyó szükséges mely állat csak eperfa levéllel táplálkozik. Így a kezdetekben csak Kínában tenyésztették az állatot. A monda szerint Lei-Cu császárnő 5000 évvel ezelőtt figyelte meg a hernyó begubózását és készített a fonalból selyemszövetet. I.sz. előtt 500-ban csempészek hozták Európába a selyemgubókat, így aztán a föld minden részén elkezdték tenyészteni az állatot. Kevesen tudják, de mátyás király uralkodásának idején Magyarországon is próbálkoztak a tenyésztéssel, eredménytelenül.
.
.
A legnagyobb selyem előállító ország Kína, utána következik India és Japán. Jelentős még a volt Szovjetunió területe valamint Brazília, Korea és Thaiföld. Európai határt tekintve Törökország kiemelendő, illetve Franciaország az egyedüli európai ország.
.
.
VADSELYEM:
.
A vadon élő tussah hernyó selyme. A selymet fákról, bokrokról gyűjtik össze. Ennek a selyemhernyó fajtának a tenyésztését Európában a mai napig nem tudták létrehozni. Fonalának színe barnás, vöröses. Minőségében kisebb mint a valódi selyemhernyó fonala.
.
.
A FELDOLGOZÁS SZERINTI MEGNEVEZÉSEK: Valódi selyem, motollált selyem: Azaz a gombolyított legfinomabb ép hernyóselyem. Grége: 7-10 db gubószál összefogásának elnevezése. Chappe selyem: Fésűsfonó eljárással leszedett maradék fonalak elnevezése. Jellemző rá a finom, sima, egyenletes felület. Bourette selyem: a Chappe selyem feldolgozásánál keletkezett maradék hulladék selyem elnevezése. Általában kártoló eljárással készítik durvább fonallá. Felülete csomós és egyenetlen. . . A SELYEMSZÖVET JELLEMZŐI: A selyem azzal a különleges tulajdonsággal rendelkezik, hogy hűvös érzetet kelt ugyanakkor jó hőszigetelő képességgel is rendelkezik. Nedvességfelvétele kitűnő, finomsága és lágysága miatt kellemes viselet a bőr számára. Jellegzetes a selymes fény, finomság és tapintás. Szakítóereje nagyon jó, nyújthatósága szintén kiváló. Rugalmassága jó, a gyűrődések gyorsan kisimulnak. Kivételt képeznek ez alól a nagyon finom szövetek és a nehezített selyemanyagok. Az elektrosztatikus feltöltődés nem jellemző. A dezodorok, parfümök a szöveten színelváltozást eredményezhetnek, ezért hónaljbetétek és bélésanyagok bevarrása ajánlott. .
. KÜLÖNLEGES KIKÉSZÍTŐ ELJÁRÁSOK: Hámtalanítás: a nyerselyem fonalakról az összekötő szericin réteget (ragasztóanyagot) leoldják. (gyenge szappanos lúgos oldás) Nehezítés: A hámtalanítás folyamán a selyem tömegéből veszít, így azt visszaállítják, pótolják különféle vegyszerekkel, fémsókkal. . JELLEGZETES.SELYEMSZÖVETEK- MÁRKANEVEK: · Bourette selyem · Damaszt · Düsessz · Kreppdesin · Kreppszatén · Kreppzsorzsett · Organza · Pongé · Sifon · Szatén · Taft · Twill · Vadselyemből: · Doupion selyem · Honan selyem · Santung selyem . KEZELÉSI UTASÍTÁSOK: .
Mosása: finom mosószer használata kötelező. Nem szabad dörzsölni és hideg vízben érdemes öblíteni. Érdemes ecetet tenni az utolsó öblítővízbe a színtartás és a fertőtlenítés miatt. Fehérítése: Nem ajánlott. Vasalása: 120-150 Celsius fokig a fonákoldalon (nem a színoldal). Vegytisztítása: Érdemes vegyileg tisztítani. Szárítása: Sem szárítógépben, sem napon nem ajánlott szárítani. .